Życie z depresją


Jak na schorzenie psychiczne reaguje środowisko chorego? Dlaczego nikt nie odwróci się od Ciebie, kiedy powiesz mu „Jestem cukrzykiem”, natomiast na słowa „Mam depresję” wielu zareaguje wywróceniem oczami i nieprzyjemnym komentarzem? Jak żyć z chorobą psychiczną?

Mity

Najczęściej spotkać się można z opinią, że nie istnieje taka jednostka chorobowa jak depresja. Ileż to razy chory usłyszy od rodziny i znajomych „weź się w garść”, „przestań się nad sobą użalać”, „wyjdź do ludzi”. Nie rozumieją oni, że to tak samo, jakby powiedzieć człowiekowi ze złamaną nogą „przestań się mazać i wstawaj, biegniemy”. Przy depresji równie niewykonalne jest wyjście z łóżka.

Relacje, związki

Prawda jest taka, że niełatwo być partnerem chorego na depresję. Osoba taka „traci” wszelkie pozytywne uczucia, dlatego często nie potrafi w tym czasie nawet kochać. Nie znaczy to oczywiście, że faktycznie jej miłość zanika, nie można jednak liczyć na to, że będzie w stanie ją okazać. Nie zajmie się ona dzieckiem, a jak zajmie to jedynie mechanicznie, zaspokajając jego potrzeby fizjologiczne. Nie ma co liczyć na przygotowanie obiadu czy wyjście po zakupy. Zupełnie odpada także seks. Libido w trakcie depresji spada do minimum.

Co robić?

Nie należy chorego do niczego zmuszać ani na niego krzyczeć. Nie powinno się także na siłę próbować go rozweselić. Taka osoba nie odczuwa szczęścia ani radości, a wszelkie próby wyciągnięcia jej na imprezę czy towarzyskie spotkanie mogą jedynie pogorszyć sytuację, wpędzając ją w poczucie winy.
Co w takim razie można zrobić gdy bliska osoba cierpi z powodu depresji.
Przede wszystkim być przy niej i wspierać, nie wymagać zbyt wiele i słuchać. Jeśli prosi Cię byś zostawił ją samą, zrób tak, jednak zapewnij, że w razie czego – może na Ciebie liczyć. Nie ignoruj też nigdy myśli samobójczych. Jeśli podejrzewasz, że może dojść do tragedii lub chory podjął już raz próbę samobójczą – zadzwoń po pogotowie. W takim przypadku można podjąć leczenie wbrew woli chorego.
Spróbuj także przekonać bliskiego do spotkania ze specjalistą. W przypadku depresji stosuje się psychoterapię połączoną z farmakoterapią.