Przeziębienie w ciąży – jak bezpiecznie je zwalczyć


Ciąża to wyjątkowy i szczęśliwy czas, podczas którego kobieta musi jednak szczególnie uważać na swoje zdrowie, sposób odżywiania i ogólną kondycję organizmu. Niestety, zdarza się tak, że mimo starań złapie ją przeziębienie czy sezonowe wirusy. W innych okolicznościach nie byłoby wątpliwości po jakie środki sięgnąć, jednak co można a czego nie można zażywać w trakcie ciąży?

Tradycyjne, domowe sposoby

Katar jest często pierwszą oznaką choroby, dlatego powinnaś zareagować od razu po jego pojawieniu się, aby uniknąć dalszych objawów czy powikłań. Dopóki jest to konieczne podczas ciąży najlepiej unikać leków, dlatego warto postawić na domowe sposoby.
Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku cebula i czosnek, które posiadają fitoncydy, czyli naturalne substancje zwiększające odporność naszego organizmu. Warto też upewnić się czy dostarczamy do organizmu wszelkich potrzebnych witamin, w tym szczególnie witaminy C. Najlepiej więc postawić na owoce cytrusowe w formie surowej bądź odżywczej bomby witaminowej w płynie – zdrowych koktajli z cytryny, pomarańczy i innych owoców.

Domowy azyl

Jedną z najbardziej ważnych zadań przyszłych ojców i całej rodziny w razie przeziębienia jest przekonanie przyszłej mamy do zastania w domu. Czasami nawet ostre pierwsze objawy, takie jak katar czy kaszel mogą zostać szybko zaleczone podczas spokojnego leżenia i wygrzewania się w łóżku z kubkiem gorącej herbaty i optymalnie dobraną porcją witamin.

Co z lekami?

Pierwsze 2-3 dni przeziębienia to okres próby – wtedy należy sięgać po wszelkie domowe sposoby. Jednak jeśli dolegliwości nie miną, a co gorsza stan kobiety się pogorszy należy udać się do lekarza w celu opracowania planu leczenia. Pamiętaj – nie bierz żadnych leków sama! Jedynie doświadczony lekarz może mieć pełen obraz ewentualnych skutków działania danego medykamentu, więc konsultuj takie sprawy ze swoim ginekologiem. Dotyczy to także preparatów ziołowych czy maści – ich stosowanie także powinnaś omówić z doktorem.