Prosty przepis na zdrowie – jabłka


Okazuje się, że recepta na zdrowie i piękny wygląd jest na wyciągnięcie ręki. O czym mowa? Oczywiście o naszych słynnych, polskich jabłkach, a konkretnie powodach dla których warto sięgać po ten owoc nawet każdego dnia.

Cudze chwalicie…

O wartościach odżywczych cytrusów czy innych importowanych owoców i warzyw możemy usłyszeć wszędzie. Jednak wielu z nas nie docenia tego, co matka natura dała naszemu krajowi – pysznych jabłek. Szacuje się, że na świecie istnieje około 7,5 tysiąca odmian jabłoni. Lwia część tych darów natury sadzona jest także w Polsce.

Miej smaka na zdrowie

Jabłka doceniamy z pewnością za ich walory smakowe. To bardzo uniwersalne owoce, ponieważ każdy znajdzie wśród nich odmianę dopasowaną do swojego gustu. Poza tym z jabłek powstaje szereg produktów wtórnych cieszących się wysoką popularnością np. musy, soki czy przeciery. To także baza dla wielu tradycyjnych potraw i deserów np. szarlotki.
Powinniśmy docenić je jednak nie tylko za smak. Do podstawowych zalet regularnego spożywania tych owoców należą m.in.:
- obniżenie poziomu cholesterolu oraz zmniejszenie ryzyka zawału – hamują one wchłanianie szkodliwych substancji przez jelita. Według specjalistów wystarczą do tego jedno lub dwa jabłka dziennie.
- pozytywny wpływ na kondycję serca – dzięki flawonoidom poprawiają one funkcjonowanie całego układu krążenia człowieka.
- utrata wagi – przede wszystkim ze względu na małą kaloryczność, a także pobudzanie trawienia i hamowanie apetytu. Jabłka zawierają też sporo błonnika.
- poprawa odporności organizmu – a to za sprawą witaminy C, która ma ogromny wpływ na naszą kondycję fizyczną i zabezpieczenie przed chorobami. Jabłka posiadają także sporo cynku, który przyczynia się do rozwoju limfocytów T.

To tylko niektóre z pozytywnych skutków, jakie daje naszemu organizmowi regularne spożywanie jabłek. Może więc warto sięgnąć po tą zdrową przekąskę, która jednocześnie stanowi chlubę polskich sadowników.